دانلود فایل پاورپوینت احمدشریف سنوسی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت احمدشریف سنوسی :


دانلود فایل پاورپوینت احمدشریف سنوسی

سَنوسی, احمد شریف از بزرگان و رهبران طریقت سنوسیه لیبی در قرن چهاردهم هجری/ نوزدهم و بیستم میلادی بود.

فهرست مندرجات

1 - معرفی اجمالی
2 - فعالیت‌های سیاسی
3 - مرجعیت دینی سنوسی‌ها
4 - پانویس
5 - منبع


معرفی اجمالی


وی به سال 1290 ق/ 1873 در جنوب لیبی متولد شد و فرزند محمدمهدی و نوه سیدمحمد, مؤسس سنوسیه بود و نسب آنها به حضرت علی (علیه‌السّلام) می رسید. او در تاج, در واحه کفره از توابع بُرقه سکونت گزید و پس از پدرش رهبری مبارزات ضد استعماری سنوسی‌ها و مردم مسلمان لیبی را بر عهده گرفت.

فعالیت‌های سیاسی


وی در پیوند با مراکز و رباط های سنوسی در لیبی و بعضی دیگر از کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه مورد توجه مردم قرار رگرفت و سنوسی‌ها تحت رهبری او نقش بسیار مهمی را در مبارزه‌سرسختانه لیه اشغال کشورشان (1329 ق/ 1911) ـ توسط ایتالیا ـ ایفا کردند. احمد شریف در واکنش نسبت به این اشغالگری و نیز در همگامی با دعوت (اتحاد اسلام) حکومت عثمانی, در محرم 1330 ق/ 14 ژانویه 1912,‌ اعلامیه جهاد معروف خود را با استناد به آیات و روایات, در تحریک و تشویق مسلمانان به جهاد و قتال با دشمن صدر کرد. او جهاد را واجب کفایی دانسته که در هنگام حمله دشمن تبدیل به واجب عینی می شود؛ بنابراین ترک جهاد به معنای ترک دین است و هرکسی از شرکت در جهاد خودداری کند, کافر است.
تأثیر این حکم که بر روی یک پارچه ابریشمی نقش بسته بود, در میان مسلمانان افریقایی که فعالانه خود را برای جهاد آماده می کردند,‌اثر فراوانی گذاشت که پیامدش افزایش شمار جنگجویان بود. این اعلام جهاد به دلیل همزمان با صدور فتاوای جهاد مراجع و علمای شیعه ایران و عراق بر ضد نیروهای ایتالیایی و هجوم نیروی روس به ایران, انعکاس وسیعی در سطح جهان اسلام و دیگ

لینک کمکی