دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی ابتهاج

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی ابتهاج :


دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی ابتهاج

دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی ابتهاج, یکی از برادران ابتهاج و آخرین فرزند ابراهیم ابتهاج الملک بود, وی سرمایه‌دار, صنعتگر و مهندس ایرانی در دوران پهلوی بود.

فهرست مندرجات

1 - زندگی‌نامه
2 - نقش ابتهاج در بازار سیمان
2.1 - خاطرات ابوالحسن ابتهاج
3 - وفات
4 - پانویس
5 - منبع


زندگی‌نامه


وی فرزند "ابراهیم ابتهاج‌الملک" در سال 1289 به دنیا آمد و جز اولین گروه اعزامی‌ به خارج از کشور توسط "رضا شاه" به فرانسه فرستاده شدند که از بین این افراد چندین نفر به علت اینکه در آینده به مشاغل مهمی‌ دست یافتند, حائز اهمیت است: "عبدالحمید زنگنه", "کریم سنجابی", "سیدعلی شایگان", "مهدی بازرگان", "احمدعلی‌ابتهاج".

[1] هدایت, مهدیقلی, خاطرات و خطرات, ص401ـ402, تهران, زوار, 1344.

رضاشاه ضمن مراسمی‌خطاب به آنان گفت: (باید بدانید چرا شما را از یک مملکت پادشاهی به یک کشور جمهوری مثل فرانسه اعزام می‌داریم. فقط برای این است که حس وطن‌پرستی فرانسویان را سرمشق قرار داده و در اعماق قلبتان جاگیر سازید.) از این میان "احمدعلی ‌ابتهاج" جز کسانی بود که بعد از بازگشت به ایران به دلیل موفقیت در تجارت برجسته بود.

[2] طلوعی, محمود, پدر و پسر, ص312, تهران, علم, 1374.نقش ابتهاج در بازار سیمان


از سرمایه‌داران قدیمی‌ای بود که وقتی شاه در طرح عمران برنامه پنجم می‌خواست, برنامه‌های توسعه و پیشرفت را اجرا کند, دفتر او فعال و پررونق بود. بازار سیمان در این روزها فعال و گرم بود. بزرگترین تولیدکننده آن "بنیاد پهلوی" بود. پیش از برنامه پنجم به دلیل حجم تبلیغات, تولید بسیار بیشتر از فروش بود و محتکران نیز سیمان را احتکار می‌کردند. احمدعلی‌ ابتهاج "سلطان سیمان ایران" از این راه به ثروت هنگفتی رسید؛ اما بعد از این‌که دولت تصمیم گرفت خود به تولید سیمان بپردازد همه کسانی که بازار سیاه راه‌

لینک کمکی