دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی سپهر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی سپهر :


دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی سپهر

"دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی سپهر" معروف به "مورخ‌الدوله", وی فرزند"مورخ السلطنه" و نوه‌ی "میرزا تقی خان" سپهر مورخ نامی‌ عصر "ناصرالدین شاه" قاجار و نویسنده‌ی کتاب معروف (ناسخ‌التواریخ) است.

فهرست مندرجات

1 - اجمال زندگی
2 - پیشینه‌ی اجدادی این خاندان
3 - اقدامات مهم مورخ‌الدوله
4 - حضور وی در جنگ جهانی اول
5 - فعالیت‌های سیاسی و توقیف وی
6 - وضعیت علمی‌ و آثار وی
7 - تاریخ وفات وی
8 - پانویس
9 - منبع


اجمال زندگی


وی در سال (1269ه. ش) متولد شد از سن کودکی تحصیلات قدیم و جدید را فرا گرفت و به چند زبان اروپایی مخصوصا آلمانی آشنایی یافت.

[1] عاقلی, باقر, شرح رجال سیاسی و نظامی‌معاصرایران, ص783, تهران, نشرگفتار با همکاری نشر علم, 1380.

تحصیلات ابتدایی خو د را در مدارس ادب و تحصیلات متوسطه را در مدرسه‌ی الیانس فرانسه و تحصیلات عالیه را نزد استادان فرانسوی که برای تدریس سلطان "احمد شاه" قاجار استخدام شده بودند, فرا گرفت.

[2] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), خاطرات سیاسی مورخ‌الدوله‌ی سپهر, ص9, به کوشش احمد سمیعی, تهران, نشر نامک, 1374.

وی تحصیلات خود را نزد معلم‌های درباری قاجار به پایان رسانید. "دانلود فایل پاورپوینت احمدعلی سپهر" در خصوص گرفتن این لقب(مورخ‌الدوله) آورده است که: (. . روز چهارم ذیحجه‌ی سال 1333 صاحب اختیار رئیس کابینه‌ی همایونی به منزل من آمد و از طرف "احمدشاه" قاجار فرمان لقب مورخ‌الدوله را داده و اظهار داشت: اعلی حضرت با اعطای این فرمان خواسته‌اند علاوه بر ابراز مرحمت از زحمات آبا و اجداد؛ شما را در خدمت به تاریخ ایران و اسلام قدردانی فرمایند.)

[3] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), ایران در جنگ بزرگ (1914-1918), ص224, تهران, ا. ع سپهر, 1335.پیشینه‌ی اجدادی این خاندان


مورخ‌الدوله‌ی سپهر از خاندان سپهر جد وی "لسان‌الملک سپهر "بود,

[4] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), ایران در جنگ بزرگ (1914-1918), ص7, تهران, ا. ع سپهر, 1335.

اجداد وی از مردان علم و ادب و تاریخ بوده‌اند چنان‌که خود احمدعلی در نوشته‌هایش آورده است: (... از همان عنفوان جوانی همان‌که خواندن و نوشتن را آموختم و چشم به مجلدات ناسخ‌التواریخ دوختم آرزو داشتم دنباله‌ی کار نیاکان خویش را پی, گیرم و مخصوصا در تاریخ معاصر ایران یادگاری از خود باقی بگذارم.

[5] سپهر, احمدعلی (مورخ‌الدوله), ایران در جنگ بزرگ (1914-1918), ص5-7, تهران, ا. ع سپهر, 1335.

نفوذ اجدادم در تربیت من بسیار موثر بود. درباره‌ی نسب خاندان سپهر اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد, اعتمادالسلطنه در روزنامه‌ی (شرف) نسب او را از طرف پدر به "میرزا مهدی خان استرابادی" وزیر "نادرشاه افشار" مورخ عصر نادری و از جانب مادر به سلاطین عصر صفویه نسبت می‌دهد.

[6] اعتمادالسلطنه, محمدحسن, روزنامه‌ی شرف, شماره‌ی73, 1307ه. ق.

[7] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص27, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377.

اردکانی وی را فرزند"آخوند ملامحمدعلی کاشانی" که به هشت پشت به "میرزا عبدالاعلای اردبیلی" که از جمله خواص دستگاه صفویه بوده است, می‌داند.

[8] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص30-31, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377.

هم‌چنین زنده یاد دکتر "قائم مقامی" در مقدمه‌ی خود بر ناسخ التواریخ نسبت خاندان سپهر را به "میرزا مهدی خان استرابادی" را جعلی دانسته و معتقد است که (سپهر در هیچ جا از پدران خود ذکری به میان نیاورده است. وی حتی در مقدمه‌ی دیوان خود به نام "محموده القصاید" هم که شرح حال خود را نوشته است باز اسمی‌ از پدر خود به میان نیاورده است, و این نسبت که در روزنامه‌ی (شرف) ذکر شد ظاهرا صحیح نیست.

[9] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص6, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377.

[10] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص30, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377

چون اولا "میرزامهدی خان" از اهالی استراباد (گرگان امروزی) و "لسان‌الملک" از مردم کاشان بوده است, ثانیا خود "لسان‌الملک" می‌آورد که در سال (1216 ه. ق) در کاشان متولد شد.

[11] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص30, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377.

و دلایل دیگر...
تنها سندی که از اجداد "لسان‌الملک سپهر" در دست است, نقش مُهری است که از آن "عباسقلی‌خان" پسر سپهر که در صفحه‌ی آخر کتاب شامل (التواریخ) حک شده بدین شرح است: (عباسقلی خان پسرمیرزا محمدتقی بن میرزامحمدعلی بن رفیع‌الدوله بن محمدعلی بن محمدرضا عضدالدولدوله‌ی شریف).

[12] لسان‌الملک سپهر, محمدتقی‌خان, ناسخ‌التواریخ (از اغاز تا پایان سلطنت فتحعلی شاه), ص30, به اهتمام جمشیدکیانفر, تهران, اساطیر, 1377.

[13] جریزی, محمدعلی, ریحانه‌الادب, ج3, ص139, تهران, 1329ق.اقدامات مهم مورخ‌الدوله


وی شروع کار خود را در سال (1292ه. ش) به سمت مترجمی‌ اداره‌ی گمرک و سپس رئیس دارالترجمه‌ی اداره‌ی مذکور در زمان تصدی مدیران بلژیکی مشغول به کار گردید وی در سال (1293ش) به سمت منشی اول سفارت امپراتوری آلمان در تهران انجام وظیفه نمود.

[14] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), خاطرات سیاسی مورخ‌الدوله‌ی سپهر, ص9-10, به کوشش احمد سمیعی, تهران, نشر نامک, 1374.

وی سپس مدتی هم در تشکیلات عدلیه‌ی داور, به اداره‌ی ثبت رفت و ریئس ثبت شمال تهران گردید.

[15] عاقلی, باقر, شرح رجال سیاسی و نظامی‌معاصرایران, ص783, تهران, نشرگفتار با همکاری نشر علم, 1380.

وی مدتی هم ریاست کابینه‌ی وزارت مالیه را هم در دست گرفت و ریاست کابینه‌ی نخست وزیر و وزیر کشور در زمان دولت "مشیرالدوله‌ی پیرنیا" را بر عهده داشت.

[16] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), خاطرات سیاسی مورخ‌الدوله‌ی سپهر, ص10, به کوشش احمد سمیعی, تهران, نشر نامک, 1374.

وی به ریاست دادگاه‌های اداری وزارت مالیه در دوران دکتر "میلسپو" هم گمارده شد. در سال‌های آغاز جنگ جهانی اول تا سال 1320 رئیس هیئت مدیره‌ی شرکت شیلات ایران و روس بود و در سال‌های بعد 1321 به سمت معاون و کفیل وزارت پیشه و هنر منصوب شد و در سال‌های وزارت "قوام" وزیر وی گردید. وی در سال (1329ه. ش) در کابینه‌ی سپهبد "حاجی‌علی رزم آرا" بار دیگر به سمت ریاست هیات مدیره شرکت شیلات برگزیده شد که تا سال (1331ش) عهده‌دار این سمت بود, وی هم‌چنین در ملی شدن شیلات در دوران زمامداری مرحوم دکتر "مصدق" سعی بلیغ به کار برد.

[17] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), خاطرات سیاسی مورخ‌الدوله‌ی سپهر, ص10, به کوشش احمد سمیعی, تهران, نشر نامک, 1374.

وی هم‌چنین کارهای اساسی و مهمی‌ هم داشت از جمله تاسیس بانک صنعتی و معدنی ایران در سال 1325بود که بعدها به سازمان برنامه و بودجه تغییر نام داد.

[18] سپهر, احمدعلی (مورخ الدوله), خاطرات سیاسی مورخ‌الدوله‌ی سپهر, ص10, به کوشش احمد سمیعی, تهران, نشر نامک, 1374.حضور وی در جنگ جهانی اول


مورخ‌الدوله در سال (1293ش) به سمت منشی اول سفارت امپراتوری آلمان در تهران بود که در آن روزها با شروع جنگ جهانی اول از ایران مهاجرت کرد و در خاتمه‌ی جنگ جهانی به ایران بازگشت. وی در این جنگ که رقابت سیاسی بین دول استعمارگر از یک طرف آلمان و از طرف دیگر روس و انگلیس آغاز شده بود, وی نقش اساسی داشت و سیاست‌های آلمان را در ایران مورخ‌الدوله اجرا می‌کرد, وی در هفده جولای سال (1335قمری) مصادف با (1296ه. ش) اداره‌ی نظمیه به تصور این‌که کمیته‌ی مجازات از طرف آلمان‌ها در ایران دایر شده, مورخ‌الدوله را به نظمیه جلب می‌کند. سپس در نتیجه‌ی اقدامات دیپلمات‌ها و اعتراض مطبوعات او را پس از چهار روز مرخص می‌کنند و به عنوان مرمت و جبران و برای احتراز از آن‌که دولت مجبور به عذرخواهی رسمی‌ از سفارت آلمان نشود, سلطان "احمدشاه" نشان درجه‌ی اول شیر و خورشید را به او اعطا می‌کند.

[19] روزنامه‌ی کوکب ایران, مورخه‌ی برج سرطان, 1296.

وی برای دخیل شدن ایران در عرصه‌ی جنگ جهانی نهایت سعی و تلاش خوذ را به کار می‌بست و هیچ‌گونه شبهه‌ای را باقی نمی‌گذاشت که ایران هیچ موقعیتی را برای بر هم زدن اوضاع سابق از دست نمی‌دهد و بر علیه روس و انگلیس وارد جنگ خواهد شد. آن‌که در کتابش می‌نویسد: (.... مژده‌ی اعلان جنگ جهانگیر روح جدیدی در کالبد میهن پرستان ایران دمید. جنگی که در دنیا موجب هزاران آفات و بلیات و سیه‌بختی شد, کشور ما را از استعمار رهایی بخشید. اگر آن کارزار در روزگار رخ نمی‌داد وطن ما در نتیجه‌ی اجرای منطقه نفوذ 1907 به دو نیمه منقسم, شاید امروز نام آن از نقشه عالم محو شده بود.) ؛

[20] سپهر, مورخ‌الدوله, (ایران در جنگ بزرگ), ص9, چاپخانه بانک ملی, 1336ه. ش.

ولی بعد از آن‌که آلمان شکست خورد و سفارتخانه‌اش در ایران برچیده شد, مورخ‌الدوله از سمت منشی در سفارت آلمان به سمت مدیر کل ا

لینک کمکی