دانلود فایل پاورپوینت ارشاد الزراعة (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت ارشاد الزراعة (کتاب) :


ارشاد الزراعه (کتاب)

(ارشاد الزراعه) تالیف قاسم بن یوسف ابونصری هروی , در موضوع اصول و روش زراعت و کشاورزی و شناخت گیاهان و درختان از جمله نگاشته‌های کهن فارسی عهد صفوی است. تاریخ تالیف این اثر چنان که در آغاز آن آمده سال 921 ق است.

فهرست مندرجات

1 - معرفی اجمالی
2 - ساختار
3 - گزارش محتوا
4 - وضعیت کتاب
5 - منبع


معرفی اجمالی


مؤلف سبب تالیف کتاب را بر حسب امر و اشاره خواجه عبدالله انصاری , در عالم خواب , ذکر می‌کند که به وی دستور می‌دهد کاری را شروع کند تا سبب خشنودی باری تعالی باشد. وی برای رفع سرگردانی از کلام خداوند ( قرآن کریم ) تفال می‌کند و چون آیات مناسبی مشتمل بر محسنات زراعت می‌آید, لذا شروع در امر زراعت را واجب می‌داند و از مردم صاحب تجربه قواعد آن را پرسیده و پس از مراجعه به اهل تحقیق و صاحبان صلاحیت کتاب را به نگارش در آورده است.

ساختار


کتاب با مقدمه‌ای از محقق کتاب درباره کتاب و مؤلف آن آغاز شده است. متن اثر نیز در هشت بخش (روضه) تحریر و تدوین شده است.

گزارش محتوا


کتاب ارشاد الزراعه از متون ارزشمند و علمی زبان فارسی در رشته کشاورزی است فوائدی که از چاپ این کتاب می‌توان منظور داشت علاوه بر حفظ و نگهداری یکی از متون علمی قدیمی زبان فارسی عبارت است از:
1. آشنا شدن با اصطلاحات معمول زمان مؤلف درباره کارهای زراعی و نام انواع مختلف میوه‌ها (مثلا متجاوز از صد نوع انگور ), غلات (نام‌های مختلف انواع گندم , جو , ارزن , سبزی‌ها و صیفی کاری) و حبوبات و امثال آن.
2. اصطلاحات باغداری و طرز باغبانی, طرح و احداث باغهای میوه و امثال آن.
3. آشنا شد

لینک کمکی