دانلود فایل پاورپوینت ارشاد الطالب الی التعلیق علی المکاسب (کتاب)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت ارشاد الطالب الی التعلیق علی المکاسب (کتاب) :


دانلود فایل پاورپوینت ارشاد الطالب الی التعلیق علی المکاسب (کتاب)

کتاب ( ارشاد الطالب الی التعلیق علی المکاسب) تالیف آیت الله شیخ جواد تبریزی است که شرحی مبسوط بر کتاب مکاسب شیخ مرتضی انصاری است که در چهار جلد تدوین شده است.

فهرست مندرجات

1 - درباره مؤلف
2 - انگیزه تالیف
3 - ساختار
4 - گزارش محتوا
4.1 - جلد اول
4.2 - جلد دوم
4.3 - جلد سوم
4.4 - جلد چهارم
5 - پانویس
6 - منبع


درباره مؤلف


معظم له در سال 1305 شمسی در شهرستان تبریز در میان خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشودند. تحصیلات علوم جدید تا پایان سال دوم دبیرستان را در همان شهر به آخر رساندند. پس از سپری نمودن تحصیلات جدید, با شوق فراوان و علیرغم مخالفت اطرافیان, به مدرسه طالبیه تبریز روی آورد و در سال 1323 در سن 18 سالگی تحصیل علوم دینی را آغاز نمود و طی چهار سال, مقدمات و مقداری از دروس سطح را در شهر تبریز به پایان رساند. در سال 1327 شمسی شهر تبریز را ترک نمود و وارد حوزه علمیه قم شد. ایشان در قم دوره سطح را به پایان برده و در اوج شکوفایی علم و فقاهت و غنای حوزه وارد درس خارج اساتیدی همچون مرحوم آیت الله العظمی سید محمّد حجت و مرحوم آیت الله العظمی بروجردی ( قدس الله اسرارهما) شدند و همزمان با آن مشغول تدریس کتب سطح نیز گردیدند.
آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی‌ در سال 1332 شمسی جهت ادامه تحصیلات به نجف اشرف عزیمت نمودند و از افاضات مرحوم آیت الله حاج سید عبدالهادی شیرازی ( رحمه الله) و مرحوم آیت الله العظمی خوئی ( رحمه الله) استفاده کردند, حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ جواد تبریزی پس از گذشت 23 سال حضور دائم و فعال و جدّی در حوزه مقدس نجف اشرف و استفاده و افاده و تحقیق و تدریس و تبلیغ, سرانجام در سال 1355 شمسی به هنگام مراجعت از زیارت سید الشهدا حسین بن علی علیهما السلام به سمت نجف, توسط رژیم بعث عراق دستگیر و به ایران فرستاده شدند. پس از ورود به ایران , مجدداً به حوزه علمیه قم مشرف و فعالیتهای خود را از سر گرفتند و از تمامی وقت خود در مسیر تحقیق و تألیف و بحث و تدریس و تربیت شاگردان استفاده می‌نمودند. معظم له در طول سالیان دراز تدریس, هزاران طلبه فاضل را به جامعه اسلامی تحویل داده‌اند و در طول این مدت حوزه درس ایشان یکی از شلوغترین حوزه‌های درسی بوده است.

انگیزه تالیف


هدف از تالیف این مجموعه شرح و توضیح نقاط مشکل و مجمل کتاب مکاسب شیخ مرتضی انصاری است.

ساختار


در ابتدای صفحات کتاب, متن کتاب المکاسب شیخ مرتضی انصاری آمده و در پایین صفحات شرح متن تبیین شده است. ترتیب مباحث ذکر شده در این مجموعه نیز همان مباحث کتاب المکاسب بوده و به ترتیب مکاسب محرمه, بیع و معاطات, شرایط متعاقدین و خیارات مورد تجزیه و تحلیل فقهی قرار گرفته و ادله و مستندات فقهی آنها اعم از کتاب, سنت, عقل, اجماع و آرای سایر فقها بیان گردیده است.

گزارش محتواجلد اول


در ابتدا, مباحث مربوط به مکاسب محرمه شرح داده شده و ادله مربوط به حرمت کسب اشیای نجس از آیات و روایات تبیین شده و فرق بین مکاسب و متاجر بیان گردیده است. نگارنده در همین زمینه به روایاتی در باره معاوضه و خرید و فروش بول حیوانات و عذره آنها, خرید و فروش خون , مردار , سگ , خوک , شراب , آب جو( فقاع ) و دیگر اشیای نجس, خرید و فروش شخص کافر , خرید و فروش سگ برای شکار و صیادی, خرید و فروش عصیر عنبی و سایر عصاره‌های نجس, خرید و فروش روغن نجس و سبب حرمت خرید و فروش آنها اشاره کرده و به این نتیجه می‌رسد که این معاملات نجس در صورتی که منفعت عقلائیه معتد به داشته باشد و مستلزم عمل حرامی نباشد جایز است.
در ادامه, وی به حرمت خرید و فروش مجسمه و صلیب و سایر انتفاعات حاصل از آن پرداخته و حرمت خرید و فروش انگور به کسی که

لینک کمکی